Coś o Hiszpanii... czyli kącik hiszpański ;)

1 komentarz
Hej dziś przygotowałam dla Was informacje na temat słynnych, hiszpańskich posiłków. Mam nadzieję,że może Wam się przydać na przyszłość ;) .

                          

  Kategoria: posiłki
Kuchnia hiszpańska powstała na skutek wpływów mieszkających na jej terytorium narodowości. Każdy region ma swoją wspaniałą smakowo kuchnię. Koniecznie trzeba spróbować paella (rodzaj rizotta), gazpacho (chłodnik z warzyw), tortilla española (omlet hiszpański) pochodzących kolejno z Walencji, Andaluzji i Kastylji. Smakosze twierdzą, że najbardziej wyszukanymi są kuchnie Euskadi (Kraju Basków), Katalonii i Galicji. Serwują one dania przygotowane z owoców morza. W Kraju Basków są to Bacalao (dorsz), Calamar en su tinta ( kałamarnice w sosie własnym), Sopa de pescado (zupa rybna). W Galicji kuszą Empanadas (paszteciki) z nadzieniem z gambas (krewetek) oraz mejillones (małże). W Katalonii wolą zestawienia kwaśno-słodkie i owoce morza. W Andaluzji specjalizują się w smażeniu ryb. W Asturii kusi Fabada (danie z fasoli) i Queso cabrales (niebieski ser). Kastylia oferuje Cocido (rodzaj gulaszu, na który składają się różne kiełbasy i gatunki mięsa, groszek i chorizo- mała kiełbaska przyprawiona papryką i czosnkiem.
Na śniadanie Hiszpanie spożywają kawę lub gęstą czekoladę z bollos (bułeczki) i churros (rodzaj racuszków). Piją café solo (czarną kawę), café cortado (kawę ze śmietanką) i café con leche (kawę z mlekiem).
Obiad spożywa się między 14:00 i 15:00 i składa się on z primer plato (zupa lub przystawki), segundo plato (danie główne) rybne lub mięsne, z jarzynami, sałatką, i na koniec postre (deser), którym mogą być owoce, lody, jogurt, słodycze. Kolację spożywa się ok.20:00 i jest to posiłek z reguły niezbyt obfity. ;)

1 komentarz :